Muzea w Madrycie

Muzea w Madrycie

Kiedy się myśli o muzea w Madrycie, zazwyczaj pierwsze skojarzenie to ¨Trójkąt Sztuki¨, składający się z tych trzech najbardzeiej znanych muzeów sztuki na świecie:

Muzeum Prado, Madrid

Muzeum Prado, Madrid

Prado to jedno z najważniejszych muzeów sztuki na świecie, zawierające najwybitniejsze przykłady sztuki europejskiej, szczególnie dużo prac wykonanych przez 12-wiecznych artystów, takich jak Goya, Tycjan czy Velázquez.

Reina Sofia prezentuje sztukę 20-wiecznych artystów, takich jak Picasso (ze szczególnym uwzględnieniem dzieła Guernica), Dali i Miró. Muzeum mieści się w murach 18-wiecznego szpitala, obecnie posiada również darmową bibliotekę, specjalizującą się w sztuce, bogatą w kolekcję ponad 100,000 książek.

Muzeum Thyssen-Bornemisza uzupełnia braki pozostałych dwóch; zawiera olbrzymią ilość malarstwa pochodzącego z Anglii, Ameryki i Niemiec (przede wszystkim z drugiej połowy 20 wieku), jak również wiele prac europejskich i amerykańskich impresjonistów i ekspresjonistów.

Do innych atrakcji o charakterze kulturalnym zaliczyć można następujące:

  • Reina Sofia Muzeum, Madrid

    Reina Sofia Muzeum, Madrid

    Najstarszy budynek Madrytu, Świątynia Debod (200 p.n.e.), która została odbudowana w Madrycie w 1972 roku jako prezent od Egiptu.

  • Muzeum Ameryki, wyposażone w kolekcję ponad 25,000 zabytków, głównie pochodzących z Ameryki Południowej i Centralnej, od czasów paleolitycznych aż po współczesność.
  • Pałac Królewski to jeden z najpiękniejszych budynków w Hiszpanii, otwarty dla zwiedzających prawie przez cały rok (jednak nie podczas oficialnych ceremonii), choć nie wszystkie pomieszczenia są dostępne.
  • Muzeum Morskie w Madrycie stanowi idealny punkt wizytowy dla osób zafascynowanych morzem. Oprócz historii hiszpańskiej marynarki, znajdziesz tu najwcześniejsze zachowane mapy Ameryki.
  • Ostatnie lecz nie mniej ważne – Państwowe Muzeum Archeologiczne z wieloma przedmiotami o wartości historycznej, pochodzącymi z prehistorii, czasów rzymskich, cywiliacji egipskiej, greckiej i celtyckiej.